Pamięć o Zagładzie Sinti i Romów

2 sierpnia, rocznica śmierci ostatnich romskich więźniów obozu Auschwitz, obchodzona jest w Polsce jako Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów. Ofiary uczczono na terenie byłego obozu zagłady Birkenau.

Przy pomniku upamiętniającym zagładę Romów i Sinti, na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau, zebrało się kilkaset osób. Przedstawiciele władz państwowych, organizacji międzynarodowych, ambasadorowie i dyplomaci, politycy, przedstawiciele władz lokalnych, instytucji i muzeów oddały hołd Ofiarom i złożyły wieńce.

Gminę Oświęcim na uroczystości w byłym obozie Birkenau reprezentowali zastępca wójta Halina Musiał i radny Zbigniew Krzemień.

„Obóz rodzinny dla Cyganów”, tzw. Zigeunerfamilienlager, znajdujący się w obozie Auschwitz II-Birkenau, został zlikwidowany przez Niemców w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Zamordowano wtedy w komorach gazowych około 4,3 tysiąca dzieci, kobiet i mężczyzn - ostatnich romskich więźniów obozu. 2 sierpnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów.