Pamięć o Polakach ratujących Żydów

W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką zorganizowanych przez samorząd miasta Oświęcim wzięła udział delegacja władz gminy Oświęcim z wójtem Mirosławem Smolarkiem.

Samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury i spółek komunalnych oddali hołd ofiarom niemieckiego totalitaryzmu, składając kwiaty i znicze przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki w Oświęcimiu.

W imieniu władz samorządowych gminy Oświęcim pamięć Polaków ratujących Żydów uczcili (na zdjęciu od lewej) wiceprzewodniczący Rady Gminy Jacek Mydlarz, sekretarz Robert Dziuba, wójt Mirosław Smolarek i radny Grzegorz Hatłas.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką przypada 24 marca – w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej na Podkarpaciu rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów. Józef i Wiktoria Ulmowie mieli sześcioro dzieci. W dniu zbrodni najstarsze liczyło 8 lat, a najmłodsze półtora roku.