Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze zbrojnego podziemia prowadzili walkę z sowieckimi okupantami jeszcze wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, hołd oddali im także samorządowcy z gminy Oświęcim.

Swój udział w obchodach zaznaczyły dzieci z Przedszkola sióstr Serafitek, intonując hymn narodowy. W miejskich uroczystościach na placu Kościuszki w Oświęcimiu uczestniczyła delegacja gminnych władz z zastępcą wójta Haliną Musiał. Hołd ofiarom komunistycznego terroru oddano także składając kwiaty przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu.


1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, rozstrzelano siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".  Od jedenastu lat rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Powstanie antykomunistyczne w Polsce     wybuchło jeszcze w czasie II wojny światowej. Zbrojne wystąpienia oddziałów polskiej partyzantki przeciw Armii Czerwonej, NKWD i formacjom władz, które Polsce narzucił Związek Sowiecki, trwały od 1944 co najmniej do początku lat 50. ubiegłego wieku.  Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” – zginął w walce, zastrzelony podczas obławy w 1963 roku.

 

Tagi

GALERIA