Zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Właściciele budynków mieszkalnych mogą uzyskać dofinansowanie do inwestycji dotyczących wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania oraz termomodernizacji w programie „Czyste Powietrze”. Nastąpiły w nim zmiany.

Najistotniejszą jest wprowadzenie trzeciej części Programu, który zakłada tzw. najwyższy poziom dofinansowania, tj. do 90% wartości kosztów inwestycji, maksymalnie nawet do 69 tysięcy złotych. Jest on dostępny dla wnioskodawców, których dochody ustalone na potrzeby złożenia wniosku o dofinansowanie, nie przekraczają kwoty: 900 złotych w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 złotych w gospodarstwie jednoosobowym, a także dla osób o ustalonym prawie do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Kiedy źródłem uzyskania dochodów jest działalność gospodarcza, roczny przychód z tego tytułu nie może przekroczyć dwudziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia określonego we właściwych przepisach.

 

Podstawą do złożenia wniosku o ww. najwyższy poziom dotacji jest uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego opisany wyżej status.  W gminie Oświęcim zaświadczenie takie można uzyskać występując z wnioskiem do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grojcu.

 

Beneficjenci trzeciej części mogą skorzystać z większej liczby transz rozliczeń oraz dłuższego okresu realizacji inwestycji. Wersja ta nie jest jednak dostępna przy wykorzystaniu ścieżki bankowej, czyli kredytu (jak w części 1 i 2 Programu).

 

Poza wprowadzeniem dodatkowej części Programu dokonano też innych zmian w jego treści. Istotną to m.in. dopuszczenie możliwości zastosowania jako nowego źródła ciepła kotła dwupaliwowego - zgazowującego drewno i spalającego pellet drzewny czy doprecyzowanie wymagań dla przewodów kominowych w przypadku instalacji kotłów na paliwo stałe.

 

W związku z obowiązującymi od 25 stycznia 2022 r. zmianami w Programie nastąpiły również zmiany w zakresie wzorów dokumentów.

 

Informacje na temat Programu i warunków skorzystania z dotacji znaleźć można na stronach internetowych: www.czystepowietrze.pl, www.wfos.krakow.pl, www.gminaoswiecim.pl.

 

Przypominamy, że w Urzędzie Gminy Oświęcim funkcjonuje Gminny Punkt Konsultacyjny Programu. Szczegółowe informacje dotyczące obsługi mieszkańców (właścicieli budynków położonych na terenie gminy) znajdują się na stronie internetowej gminy.

 

Gminny Punkt Czyste Powietrze

Tagi