Rocznica Marszu Śmierci

W tym roku mija 76 lat od zarządzonej przez władze obozu bezlitosnej ewakuacji KL Auschwitz, którą więźniowie nazwali Marszem Śmierci.

Wieczorem 17 stycznia 1945 roku rozpoczęła się ewakuacja kompleksu obozów KL Auschwitz. 67 012 więźniarek i więźniów stanęło do ostatniego apelu wieczornego. Rozpoczął się Marsz Śmierci. SS-mani różnymi drogami pędzili ofiary pieszo w kierunku Gliwic i Wodzisławia. Stamtąd więźniarki i więźniowie byli wywożeni pociągami do obozów koncentracyjnych w głąb Rzeszy.

 

Od 17 do 21 stycznia główną drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów. Wielu zginęło z wycieczenia bądź od kul SS-manów. 19 stycznia niemiecki burmistrz Brzeszcz nakazał mieszkańcom pochowanie zwłok leżących na trasie ewakuacji od Rajska przez Brzeszcze aż po Jawiszowice. Zbiorowa mogiła na brzeszczańskim cmentarzu stała się miejscem pochówku osiemnastu kobiet i mężczyzn. Upamiętnienie wydarzeń sprzed 76 lat przygotowała Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. 

 

Hołd ofiarom Marszu Śmierci oddali 19 stycznia wójt Mirosław Smolarek, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek i zastępca wójta Halina Musiał.

 

Tagi