Pozytywnie Otwarci
Pozytywnie Otwarci

Główna Program Konkurs Kapituła Jak żyć z HIV Kontakt




N E W S

Paryż przygotowuje 220 tysięcy darmowych prezerwatyw dla olimpijczyków

25.03.2024 – Rosnąca we Francji liczba chorób przenoszonych drogą płciową (STI) skłoniła władze Paryża do decyzji o specjalnych przygotowaniach do Olimpiady. Chodzi o 200 prezerwatyw dla mężczyzn oraz 20 tysięcy dla kobiet. Oprócz prezerwatyw, 14,5 tysiąca sportowców w wiosce olimpijskiej będzie mogło otrzymać ulotki na temat STI. W wiosce zawisną plakaty informacyjne, a także będzie można zrobić testy na HIV. Więcej informacji na portalu rfi

Australia: PrEP skuteczny jeśli regularnie przyjmowany

18.3.2024 – Podczas niedawnej konferencji CROI 2024 przedstawione zostały wyniki badania dotyczącego skuteczności PrEPu w Australii. Między rokiem 2018 a 2023 około 66 tysięcy osób w tym kraju otrzymywało PrEP. W badaniu podzielono je na 3 grupy: pacjenci, którzy otrzymali receptę na PrEP więcej niż raz, ale przyjmowali leki nieregularnie (53%), osoby pozostające na terapii nieco bardziej regularnej, czyli ponad 60% dni podczas badanego okresu (28%) oraz osoby, które otrzymały leki tylko raz. Pod koniec badania odnotowano 207 nowych zakażeń HIV. Najwięcej diagnoz było w grupie, która przyjmowała PrEP nieregularnie – 55%. Kolejne 30% - w grupie, która tylko raz przyjęła PrEP. Ci, którzy przyjmowali leki najczęściej z badanych, ale jednak nie każdego dnia, stanowili 15% zakażeń. Należy podkreślić, że PrEP, jeśli jest przyjmowany regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza, skutecznie chroni przed zakażeniem HIV.

Wysyp chorób przenoszonych drogą płciową w Europie

11.3.2024 – W 2022 roku liczba zdiagnozowanych przypadków chorób przenoszonych drogą płciową wzrosła w Europie w porównaniu z poprzednim rokiem w sposób zatrważający: kiła o 34% więcej, chlamydia o 16%, natomiast rzeżączka – aż o 48%, do ponad 70 tysięcy zakażonych! Takie dane podaje najnowszy raport Europejskiego Centrum Chorób Zakaźnych (ECDC). Wprawdzie częściowo zawdzięczamy wzrost tych liczb coraz lepszej wykrywalności, jednak trudno zignorować fakt, że Europejczycy po prostu częściej pozwalają sobie na niebezpieczne zachowania seksualne.

Kiedy i kto powinien mówić młodzieży, że są HIV+?

4.3.2024 – Zgodnie z wytycznymi WHO oraz wynikami badania przeprowadzonego wśród młodych seropozytywnych Kenijczyków, młodym osobom powinno się mówić o ich statusie serologicznym zanim skończą 12 lat. Najlepiej, żeby zrobił to ich opiekun – tę opcję wybrało 57% spośród przebadanych 375 osób w wieku 12-24 lat, będących pacjentami kenijskich klinik leczenia HIV. Jednak 40% badanych wolałoby, żeby tę rozmowę przeprowadził pracownik medyczny. O tym, jak ważne jest to, żeby o HIV mówić świadczy fakt, że pośród młodzieży świadomej swojego zakażenia o 78% wzrosła adherencja. Więcej informacji: NAM AIDSmap.

Ukraina: terapia HIV niemal wraca do poziomu sprzed wojny

26.2.2024 – Rok 2023 to w Ukrainie – jeśli chodzi o liczbę osób pozostających w terapii ART – niemal powrót do stanu sprzed najazdu armii rosyjskiej w roku 2022. Pod koniec ubiegłego roku leczyło się tam ponad 118 tysięcy osób (130 tys. w lutym 2022). Szacuje się, że 7 tysięcy pacjentów otrzymuje leki poza granicami Ukrainy. Liczba osób przyjmujących PrEP niemal się podwoiła, osiągając ponad 12 tysięcy osób. Więcej informacji: UNAIDS.

W Olsztynie o HIV po ukraińsku

19.2.2024 – W Olsztynie rozpoczyna się właśnie akcja Motanka: we wtorki i czwartki między 15:00 a 17:00 pod numerem telefonu 792 276 667 będzie można po ukraińsku uzyskać informacje o HIV. To inicjatywa laureata naszego konkursu, Związku Stowarzyszeń Razem w Olsztynie, wychodząca naprzeciw potrzebom mieszkających w Olsztynie Ukraińców, którzy teraz mogą na miejscu porozmawiać o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową bez bariery językowej.

Muzyczne drag show o HIV w Krakowie

13.2.2024 – W najbliższą sobotę w krakowskim klubie Lindo Bar drag queens nie tylko dostarczą widzom świetnej rozrywki, ale też zwrócą uwagę na problem HIV. Według wstępnych danych w ubiegłym roku zanotowano niemal 3 tysiące nowo wykrytych zakażeń tym wirusem – to niestety rekord Polski. Stąd projekt „Nie bądź tępy” laureata naszego konkursu Zjednoczenia Pozytywni w tęczy, które oprócz występu w Krakowie organizować będzie też kolejne m.in. w Olsztynie, Wrocławiu, Łodzi i wwKatowicach. Wszystkie z elementami profilaktyki HIV.

Starzenie się z HIV – konieczna kontrola przyjmowanych leków

5.2.2024 – Hiszpańscy specjaliści twierdzą, że osoby w podeszłym wieku żyjące z HIV często przyjmują leki, których nie potrzebują. Co więcej, leki te mogą im szkodzić. Dlatego tak ważne jest omówienie wszystkich przyjmowanych leków ze swoim lekarzem chorób zakaźnych. Warto przy tym pamiętać, że osoby z HIV starzeją się nieco szybciej niż ogół populacji.

Gorszy dostęp do terapii HIV dla migrantów w UE

29 stycznia 2024 r. - Ponad 50% nowych wykryć HIV dokonywanych w krajach Unii Europejskiej dotyczy migrantów – przybyszów z Afryki Północnej, Ameryki Łacińskiej, Karaibów, a ostatnio także Ukrainy. Liczba tych diagnoz niestety rośnie, a co gorsza, jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób – osoby te mają gorszy dostęp do testowania i leczenia HIV niż rdzenni mieszkańcy Europy. Więcej na stronie aidsmap.com

Wielka Brytania: jak żyje się osobom z HIV?

22.1.2024 – W Wielkiej Brytanii przeprowadzono niedawno badanie wśród osób żyjących z HIV. Wyniki pokazują, że zakażenie to jest leczone bardzo dobrze w tym kraju – ponad 90% osób pozostających w terapii jest z niej zadowolonych oraz ma niewykrywalną wiremię. Również ponad 90% wie, co to N=N. Pytani o zadowolenie z życia uczestnicy badania na skali o 0 do 10 podawali średnio wynik 7,3, co warto porównać ze średnią w ogólnej populacji, która w Wielkiej Brytanii wynosi 7,5. Więcej informacji: AIDS map.

Osoby żyjące z HIV od urodzenia

15.1.2024 – W Stanach Zjednoczonych rośnie grupa osób, które mówią o sobie „ocalali przez całe życie” (lifetime survivors). Są to często osoby 30-, 40-letnie, które żyją z wirusem od urodzenia, dłużej niż 50, 60-latkowie z HIV. Niektórzy z nich doświadczają problemów zdrowotnych typowych dla bardziej zaawansowanego wieku, niektórzy – stygmatyzacji. Natomiast wszyscy, których zgromadziła konferencja United States Conference on HIV/AIDS (Amerykańska Konferencja na temat HIV/AIDS, USCHA) podkreślają, jak ważne jest spotkanie osób o podobnych doświadczeniach. O szczegółach pisze portal POZ.

Internetowa poradnia tytotu.pl

8.1.2024 – Poradnia tytotu.pl to miejsce, w którym online, nie ruszając się z domu można uzyskać dostęp do licznych specjalistów ds. HIV i chorób przenoszonych drogą płciową: lekarzy-zakaźników, asystentów osób żyjących z HIV, psychologów, doradców. Poradnia prowadzona jest przez wrocławskie Stowarzyszenie Podwale Siedem dzięki finansowaniu pochodzącemu z grantu otrzymanego w naszym konkursie.

Co znaczy "niewykrywalny""?

3.1.2024 – Większość z nas wie już, co znaczy N=N, czyli niewykrywalny = niezakażający. Nie wiemy jednak o tym, że „niewykrywalny” wcale nie musi oznaczać, że w testach laboratoryjnych nie są znajdowane kopie wirusa we krwi. „Niewykrywalny” bowiem oznacza poniżej 200 kopii/1 ml, co wystarcza, żeby nie zakażać. Więcej informacji w NAM AIDSmap.

Najlepsze życzenia

27.12.2023 – Wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku 2024, nowych wyzwań i determinacji w spełnianiu marzeń – życzy zespół programu Pozytywnie Otwarci.

Epidemia HIV i brak leków w Rosji

18.12.2023 – Ocenia się, że w 19 rosyjskich republikach (Rosja ma ich łącznie 21 nie licząc nielegalnie okupowanych terenów wschodniej Ukrainy) liczba zakażeń HIV przekroczyła poziom epidemii. Wprawdzie nie są znane dokładne liczby osób żyjących z wirusem, ale już w ubiegłym roku eksperci mówili o 1,2 mln Rosjanach HIV+. Rosnące liczby zakażeń to jednak nie jedyny problem. Od początku tego roku zgłoszono już ponad pół tysiąca przypadków zakłóceń w dostawach leków antyretrowirusowych – o niemal 80% więcej niż w ubiegłym roku. Więcej informacji: Novaya Gazeta Europe.

Dr Ewa Pietraszkiewicz Lekarzem na plus!

11.12.2023 – W trzeciej edycji internetowego plebiscytu Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy „Lekarz na plus” to zaszczytne, przyznawane przez pacjentów wyróżnienie, otrzymała dr Ewa Pietraszkiewicz z Poradni Profilaktyczno-Leczniczej Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Gratulujemy!



P A R T N E R Z Y:



Krajowe Centrum ds. AIDS - Agenda Ministra Zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Termedia - wydawnictwa medyczne, konferencje, książki Służba Zdrowia - Gazeta Ludzi Wolnego Zawodu GILEAD - Advancing Therapeutics. Improving Lives.



Sponsorem programu Pozytywnie Otwarci jest Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.                                 KONTAKT
Copyright by © Gilead Sciences Poland 2017 - All rights reserved | PL-HIV-2020-09-0013 | Nota prawna | Polityka cookies | Zdarzenia niepożądane